Fantasztikus húsvéti program – Vár a Míves Tojás Múzeum Zengővárkonyban. Izgalmas programok kicsiknek és nagyoknak.

Április 14-től 19-ig tojásdíszítő bemutatókat tartanak naponta 10-18 óráig. Így a látogató közönség nemcsak a múzeumban kiállított műtárgyakban gyönyörködhet, hanem nyomon követheti, hogy hogyan lesz a természetes tojásból hímestojás.

Facebook: Míves Tojás Múzeum Zengővárkony>>>
A „Hímestojás Szeretteinknek” program keretében a Nagyhét minden napján a látogatók közül bárki asztalhoz ülhet tojást írni, a magrátétes díszítést gyakorolni. A mindig nagy érdeklődést kiváltó tojáspatkolást megcsodálni, sőt gyakorolni is.
Az alkotások létrejöttét szakértő kezek, neves tojásírók segítik.
Ha ez mégsem sikerül, vagy valaki nem is próbálkozik a saját írással, válogathat a múzeumban vásárolható szebbnél-szebb ajándéktárgyak közül, valamint az otthoni tojásdíszítéshez szükséges kellékeket tartalmazó egyégcsomagot is megvásárolhatja.
Ezentúl hétfőn tojáskarcolás, csütörtökön szalmadíszítés lesz, Nagypénteken lehet a gyöngyfűzés, a gyöngyrátétes díszítés módszerével is ismerkedni.

Az óvodás korú gyermekek sem maradnak tétlenül. Akik még nem tudnak bánni az írókával, mintalapokon tojásdíszítményeket, mintákat rajzolhatnak, színezhetnek.

Húsvét hétfőn délután 15 órakor a Zengővárkonyi Hagyománzőrző Művelődési Egyesület „Húsvéti ”-műsorával a Míves Tojás Múzeum előtt köszönti az idelátogatókat.

Az ünnepi programnak része – természetesen – a múzeum gazdag és látványos gyűjteményének megtekintése is. Húsvét táján megnövekedik a múzeum visszatérő látogatóinak száma, akik úgy gondolják, hogy a múzeum hangulata, látványa már része lett ünnepi felkészülésüknek.
Ha Zengővárkonyban járunk szakítsunk időt a település egyéb kiállításainak, parókiájának, tájházának, a Szalma-Kincs-Tár-nak,s szelid gesztenyés erdejének megtekintésére is.
Egy kis érdekesség: a legtöbbet használt technika, az egyszínű írott tojások készítése.
Számos régi hagyomány kötődik a húsvét alkalmával készített hímes tojásokhoz. Már magának a tojásnak, mint jelképnek is igen gazdag a jelentésvilága. A legősibb termékenységszimbólum, ami ha húsvétkor piros színt kap, Jézus Krisztus vérét jelképezi. – olvasható a múzeum Facebook oldalán.
Maga a tojásdíszítés nem újkori „találmány”, sőt! Régészeti leletek bizonyítják, hogy már nomád őseink is festettek, díszítettek tojásokat (pl. avarkori sírokban karcolt tojásokat találtak): megörökítették például a mindennapi életük, hitviláguk mozzanatait, így a tojások felületén megjelennek többek között a pásztorkodás, a természet, a sámánizmus egyes jelképei, a világmindenség akkori tudásuk szerinti ábrázolása, egyszerű technikával bemutatva.
A hagyományőrzés jegyében készített hímes tojások remekművek!
Tájegységenként változó technikák és motívumok teszik gazdaggá a formavilágot, és nemcsak a színekkel, de a különböző jelképekkel is változatos műremekek készülnek.
Írott tojások
Érdekesség: (mint ahogy azt a lenti kép is mutatja), az osztókörök alkalmazása Zengővárkonyban és a Gömöri tájegység hímeseiben ritka.
Az írott tojásokat más néven viaszolt tojásnak is nevezzük.
Ennél a díszítési technikánál jelenik meg leghangsúlyozottabban a magyar hímes tojások legfőbb jellegzetessége: a tojásfelület mértani felosztása. Az osztóköröket, a „mezőkben” lévő motívumokat az írott tojások esetében egy hagyományos segédeszközzel, tájegységtől függően pl. írókával, kicával, gicával, pálcikával rajzolják meg.
Íróka segítségével, viasszal rajzoljuk meg a tojásra a motívumot, a mintát, azaz a díszítést. Ezt követően langyos festőlébe kerülnek a tojások a kívánt színárnyalat eléréséig. Leggyakoribb szín a piros. Miután kivettük a tojásokat a festőléből és megszáradtak, a viaszt leolvasztjuk a tojásról, így a viasz által fedett felületek alatt kirajzolódik a minta. A kész tojásokat szalonna bőrkéjével vagy zsírral bekenve fényezzük.
Az alábbi linkre kattintva egy rövid bemutatót lehet látni a készítés folyamatáról a gömöri hímesek készítése bemutatásában, ahol a segédeszköz a pálcika.
„E néhány tanáccsal kívánunk sok örömet a tojásdíszítés művészetének elsajátításához, s ha többen együtt próbálkoznak, egymást segítve hamarabb érnek célhoz és az „együtt“ érzésének a plusz ajándéka is az Önöké.” – Míves Tojás Múzeum Zengővárkony.
